آشنایی با پارچه ژرسه

پارچه ی ژرسه چیست؟ 

پارچه های ژرسه، نخستین بار در جزیره ای به نام «جرسی» واقع در انگلستان به منظور استفاده ی ماهیگیران تولید شد. این پارچه ها با ماشین های گردبافت، تخت و یا کشبافت تاری تولید می شوند. 

در گذشته ژرسه از پشم بافته می شد اما امروزه از نخ مصنوعی، پنبه، فاستونی و یا ترکیب الیاف بافته می شود. ژرسه از لحاظ کشسانی، جنس، حالت نرم و لختی که دارد بسیار شبیه به پارچه ی ریون است اما نسبت به آن کمی سنگین بوده و بافت برجسته ای دارد. 

نکته ی مشترک میان تمامی پارچه های ژرسه جنس نخی و نسبتاً نازک آن است. امروزه با توجه به پیشرفت صنعت نساجی، پارچه های ژرسه با رنگ های متنوعی برای دوخت انواع لباس تولید می شود. استفاده از پارچه های ژرسه بیشتر در دوخت لباس های تابستانی متداول است. 

پیشتر آستری ماکرون به عنوان پارچه ی ژرسه شناخته می شد اما باید توجه داشت که این دو پارچه از لحاظ ضخامت و کارایی با یکدیگر تفاوت دارند.

ژرسه برای چه دوختی مناسب است؟ 

با توجه به نوع پارچه ی ژرسه، از آن می توان برای دوخت انواع لباس راحتی، لباس خانه، آستری، مانتو تابستانی، خرجکاری و… استفاده نمود.

شایان ذکر است که طرح و نوع پارچه ی ژرسه نیز در تعیین نوع مدل و کاربرد آن تاثیرگذار است.

مزایا و ویژگی ها

  • وزن متوسط
  • ارزان قیمت
  • نازک و خنک
  • ضد حساسیت
  • ارائه در رنگ ها متنوع
  • قابلیت دوخت و استفاده برای انواع مدل لباس خانگی و مانتو

نحوه ی نگهداری، شستشو و اتو کشی

شستشوی پارچه ی ژرسه قاعده و شرایط خاصی ندارد اما اتوکشی آن به صورت مستقیم امکان پذیر نیست. لازم است که هنگام اتوکشی از یک پارچه ی واسط میان اتو و پارچه ی ژرسه استفاده شود. همچنین باید دمای اتو کم باشد تا هم به تار و پود پارچه آسیب وارد نشود و هم باعث ایجاد سایه روی پارچه نشود.


خرید پارچه ژرسه