آشنایی با پارچه کتان

پارچه کتان چیست؟ 

پارچه ی “کتان” یکی از قدیمی ترین پارچه هایی است که بشر در حال حاضر از آن استفاده می کند. قدمت پارچه های کتان به ۳۶ هزار سال قبل می رسد. نمونه های اولیه ی آن در غارهای ما قبل از تاریخ در کشور گرجستان کشف شده است. این پارچه به خاطر خصوصیاتی که دارد از جذابیت و محبوبیت فراوانی برخوردار گشته و از این رو لقب «پادشاه پارچه ها» را به خود اختصاص داده است.

پارچه ی کتان از الیاف گیاه فلکس تولید می شود. ساختمان داخلی الیاف کتان بیشتر از پنبه است و وجود کریستالین های زیاد در ساختمان داخلی آن موجب شده است که خصوصیات فیزیکی آن با پنبه متفاوت باشد. همچنین الیاف کتان مواد غیرسلولزی بیشتری نسبت به پنبه دارد که این ناخالصی ها یا مواد غیر سلولزی شامل مواردی همچون چربی، مواد رنگی، هِمی سلولز و … است.

ریشه و اصالت تولید این گیاه به سواحل شرقی مدیترانه و کشور هندوستان بازمی گردد. گیاه کتان معمولاً در هوای مرطوب و سرد می روید و در بین کشاورزان نیز کاشت تخم کتان در ماه های آخر فصل بهار رایج می باشد. بهترین نوع الیاف معمولا در شمال فرانسه، ایرلند و بلژیک تولید می شود.

پارچه ی کتان امروزه در طرح، رنگ و ضخامت های متنوعی تولید و عرضه می شوند و جزء پارچه هایی است که به صورت ۴ فصل می توان از آن استفاده نمود.

کتان به قدری در صنعت مد، نساجی و پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد که علاوه بر لباس های پوشیدنی، شاهد استفاده از آن در تولید انواع کیف، حوله، رومیزی، دستمال و… نیز هستیم. در گذشته از پارچه های کتان برای مواردی همچون عایق سازی، صحافی، طناب های ماهی گیری و بادبان ها مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه الیاف مصنوعی جایگزین استفاده از پارچه کتان در این صنایع شده است.

همچنین از کتان در ساخت اشیاء و ابزارهای دکوراتیو نیز استفاده می شود. تولید روکش های صندلی، پرده، ملافه و انواع کوسن بسیار رایج و متداول است.

پارچه کتان برای چه دوختی مناسب است؟ 

خوشبختانه به دلیل داشتن ویژگی ها و مزیت های بالای پارچه ی کتان، از آن می توان برای دوخت انواع لباس استفاده نمود. پارچه کتان براقیت و ایستایی مناسبی دارد و بسیاری از طراحان لباس مایل به استفاده از آن می باشند به همین خاطر مورد استقبال صنعت مد و پوشاک قرار گرفته است. استفاده از این پارچه ها معمولاً در دوخت انواع مانتو، شلوار، کاپشن، پیراهن، بلوز، تیشرت، زیرپوش و… متداول می باشد.

مزایا و ویژگی ها

  • نرم و خنک
  • راحتی در شستشو
  • جذب بالای رطوبت 
  • ضخامت متغیر و انعطاف پذیر 
  • دارای سطحی صاف و بافت ریز
  • استحکام زیاد در برابر شست و شوی مداوم
  • تمیز شدن آسان و از بین رفتن راحت لکه ها
  • مقاومت در برابر پوسیدگی وحمله ی حشرات 
  • مقاومت و دوام بالا (حتی در برابر مواد اسیدی و قلیایی)

نحوه ی نگهداری، شستشو و اتوکشی

نگهداری، شستشو و اتوکشی پارچه ی کتان ترفند خاصی نداشته و به دلیل مقاومت بالا در برابر مواد شوینده ی اسیدی و قلیایی، می توان آن را به راحتی با دست یا ماشین لباسشویی شست.

پارچه های کتان معمولاً چروک پذیر هستند و به صورت دوره ای به اتوکشی نیاز دارند. اتوکشی این پارچه بهتر است به صورت مرطوب انجام شود تا چروک آن سریع تر از بین برود.

نکته: پارچه ی کتان سفید در مقابل گرمای مستقیم واکنش نشان داده و به رنگ زرد درمی آید. به همین علت از قرار گرفتن آن در مقابل تابش نور مستقیم آفتاب و اتوکشی با دمای داغ جدا خودداری نمایید.کتان(LEINEN)، پارچه ای نرم، سبک، خنک، دارای حالت ایستایی مناسب و مقاوم در برابر پوسیدگی است. این پارچه در ضخامت، طرح و رنگ های متنوعی تولید شده است و برای استفاده در ۴ فصل مناسب می باشد. بیشترین کاربرد این پارچه در دوخت مانتو، شلوار و پیراهن مردانه است.