آشنایی با پارچه کنف

بخش اول – آشنایی با گیاه کنف:

قبل از اینکه به معرفی “پارچه کنف” بپردازیم، ابتدا شما را با خود گیاه کنف آشنا می‌کنیم تا بدانید که پارچه‌های کنفی از چه نوع جنسی هستند.

کنف با نام انگلیسی “HibiscCcannabinus” یک نوع گیاه از تیره “پنیرکیان” می‌باشد. کنف دارای الیافی به صورت ساقه‌ای می‌باشد که این الیاف از گیاه شاهدانه استخراج و تهیه می‌شود.

پس همانطور که متوجه شدید، پارچه‌های کنفی به صورت گیاهی تهیه می‌شوند. خود گیاه کنف نیز به صورت گسترده در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


بخش دوم – پارچه‌های کنفی

اما برسیم به بررسی پارچه‌های کنفی! پارچه‌های کنفی جنس و شکل و شمایل خاصی دارند که با یکبار شناخت و مشاهده آن‌ها، می‌توانید تشخیص دهید که آیا جنس پارچه کنف است یا خیر؟! پارچه‌های کنفی نرم و لطیف نیستند! بلکه سطحی نسبتاً زمخت و سفت و سخت دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که گفته شد نسبتاً زمخت و سفت! نه زیاد!

این سفتی و حالت خاص پارچه‌های کنفی، به هیچ وجه مانع از استفاده آن به عنوان لباس‌ و دوخت‌های مختلف نمی‌شود.

از پارچه‌های کنفی همینک برای دوخت انواع لباس و همچنین انواع دکوراسیون، تزئینات، وسایل هنری، تزئینات میهمانی و… استفاده می‌شود. پارچه‌های کنفی معمولاً از قیمت پایینی برخوردار هستند و به همین دلیل استفاده از آن‌ها اقتصادی و مقرون به صرفه می‌باشد.

نکته دیگر اینکه کنف، جزو ارزان‌ترین الیاف‌های گیاهی می‌باشد. خوشبختانه صنعت نساجی به قدری پیشرفت کرده‌ است که همینک شاهد تولید پارچه‌های زیبا و با رنگ‌های مختلف و با جنس کنف هستیم.


بخش‌ سوم – ویژگی‌های و مزیت‌های استفاده از پارچه کنف:

1- همانطور که در بالا ذکر شد، پارچه‌های کنفی از قیمت مناسبی برخوردار هستند. این مورد به عنوان اولین نکته مثبت پارچه کنفی تلقی می‌شود.

2- گستردگی استفاده از پارچه‌های کنفی از دیگر مزیت‌های این پارچه‌ می‌باشد. به طوری که همینک در تولید و دوخت انواع منسوجات، وسایل تزئینی، وسایل هنری و… شاهد استفاده از پارچه کنفی هستیم.

3- مقاومت و دوام بالای پارچه کنفی نیز قابل چشم‌پوشی نیست! پس باید این ویژگی را نیز جزو مزیت‌های این پارچه قرار دهیم.

4- استفاده از الیاف‌های گیاهی در تولید پارچه‌های کنف.


بخش چهارم: روش شستشوی پارچه‌های کنفی – آموزش شستشوی پارچه کنفی:

در پاکسازی و شستشوی پارچه‌های کنفی خوشبختانه مشکل خاصی متوجه شما نخواهد شد. شما به راحتی می‌توانید پارچه‌های کنفی را در ماشین لباس‌شویی قرار داده و یا به صورت دستی بشویید.

شستشوی پارچه‌های کنفی با آب گرم نیز مشکلی ندارد. برای از بین بردن بوی پارچه‌های کنفی نیز، بهتر است از یک ماده شوینده بودار استفاده کرده و پس از شستشوی با آب گرم، آن را برای خشک شدن زیر نور آفتاب قرار دهید


بخش پنجم: روش اتو کردن پارچه‌های کنفی

برای اتو کردن پارچه‌های کنفی، بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که پارچه کمی نم داشته و مرطوب است. در این صورت اتوپذیری پارچه بهتر شده و کار شما نیز راحت می‌شود.


بخش ششم: رنگبندی پارچه کنفی – لباس کنفی – پارجه کنفی برای دوخت مانتو و…

با پیشرفت روز افزون صنعت نساجی، همینک رنگبندی پارچه‌های کنفی نیز گسترده شده و می‌توانید پارچه‌های کنفی را رنگ‌های مختلف را تهیه کنید. بدین ترتیب هیچ مشکلی از بابت رنگبندی پارچه‌های کنفی وجود ندارد! از پارچه‌های کنفی می‌توانید برای دوخت لباس استفاده کرده و از آن برای انواع دوخت‌های همچون مانتو… نیز بهره ببرید.