آشنایی با پارچه پولک دار

معرفی پارچه پولک دار

پارچه پولک دار یا در اصطلاح عامیانه «پولکی»، در زمره ی قدیمی ترین و اصیل ترین پارچه های مجلسی است. اگر می خواهید در مجالس خوش بدرخشید و در زمره ی شیک پوشان باشید استفاده از پارچه های پولک دار انتخاب بسیار مناسبی است. این پارچه ها جلوه و زیبایی خاصی دارند و در اثر انعکاس نور، زیبایی خیره کننده ای به لباس می بخشند. هر چند تنوع دوخت در پارچه های پولک دار بالاست، اما به خاطر ظاهر براق و جنس پارچه اکثراً برای دوخت لباس های مجلسی و عروسی همچون انواع پیراهن، بلوز، دامن، کت، شلوار دمپا گشاد، اورال، ست نیم تنه، شلوار و... می توان استفاده کرد.

جنس پارچه های پولک دار

پارچه های پولک دار دارای جنس مشخصی نیستند اما با توجه به نوع استفاده به دسته های متنوعی تقسیم می شوند. این پارچه ها روی زمینه ی پارچه های تور، مخمل، لمه، پلیسه و… بافت و تولید می شود.

انواع پارچه پولک دار از لحاظ جنس زمینه

 • پولک دار زمینه تور یا تورکش: عمده ی پارچه های پولک دار موجود در بازار از نوع زمینه تور می باشند که اغلب به عرض کش می آیند. زمینه ی این پارچه در واقع توری است که روی آن به وسیله ی نخ و پولک، پولک دوزی شده است. از آنجایی که این پولک ها به تور دوخته می شوند به همین خاطر در هنگام شستشو پولک ها از تور کنده نمی شوند. در حال حاضر بیشتر در لباس های مجلسی و لباس های شب از این نوع پارچه پولکی استفاده می شود. پولک دار زمینه تور، معمولاً بدن  نماست و نیاز به آستر دارد. مزیت این پارچه به خاطر حالت کشسانی زمینه ی تور آن است. این قابلیت انعطاف پذیری بیشتری به پارچه می دهد و کمک می کند تا با سرعت عمل و راحتی بیشتری بتوان لباس را پوشید.
 • پولک دار زمینه مخمل: این پارچه ی پولک دار جدیدتر و زیباتر از انواع دیگر است. زمینه ی این پارچه از جنس مخمل بوده و حالت کشسانی خوبی دارد. پولک ها در این پارچه معمولاً بسیار متراکم استفاده می شود. این پارچه حالت کشسانی خوبی داشته و در طرح ها و رنگ های مختلفی تولید شده است.
 • پولک دار زمینه حریر: این پارچه با وجود اینکه نرم و لَخت است اما حالت کشسانی ندارد و نیازمند به آستر است.
 • پولک دار زمینه لمه-پلیسه: در این نوع پارچه، پولک ها بر روی پارچه ی پلیسه ی لمه دار دوخته می شود. این پارچه ی پولک دار بسیار کشسان، نرم، سبک و لَخت است و دارای طرح (پلنگی، پوست ماری و …) می باشد. از انواع آن ها می توان به پلیسه پلنگی اشاره نمود.

انواع پارچه پولکی از لحاظ طرح و نوع پولک

 • پولک دار ساده: این نوع پارچه ها از پولک های ریز یا درشت پوشیده شده اند. پولکی ساده طرح خاصی ندارد و بیشتر به صورت تک رنگ تولید می شود.
 • پولک دار راه راه: طرح راه راه این پارچه به صورت عمودی، افقی و اریب است و در رنگ بندی مختلفی تولید می شود. در حال حاضر این مدل از پارچه ی پولک دار از محبوبیت زیادی برخوردار است.
 • پولک دار تک رو: پولک های این پارچه بر روی یک طرف زمینه دوخته می شوند و طرف دیگر به صورت ساده است.
 • پولک دار دو رو (مجیک): این نوع پارچه در هر دو طرف پولک های متفاوتی دارد که با برگرداندن پولک ها، رنگ آنها نیز تغییر پیدا می کند. پولک دار دو رو، از تراکم بالایی برخوردار است و به همین دلیل کمی آهار در آن به کار رفته. این پارچه معمولاً نیازی به آستر ندارد و از عرض پارچه خاصیت کشانی دارد. از انواع این پارچه می توان به پولک دار مجیک زیگ  زاگی و پولک دار مجیک چهارخانه اشاره نمود.
 • پولک دار سایه روشن: به نوعی از پارچه های پولک دار گفته می شود که در آن دو رنگ تیره و روشن به صورت سایه  روشن در هم ادغام شوند. اغلب، این دو رنگ هم  خانواده یا نزدیک به هم هستند اما در برخی موارد ممکن است متضاد یا بیش از دو رنگ باشند. معمولاً این پارچه با پولک های ریز تولید می شود. هر چه سایز پولک ها ریزتر باشد ادغام رنگ ها طبیعی تر و بهتر است و در نتیجه پارچه زیباتر و چشم نوازتر خواهد بود.
 • پولک دار سکه ای: در این پارچه سایز پولک ها بسیار بزرگ تر از حالت عادی است و تقریباً اندازه ی سکّه یا حتی بزرگتر از آن می باشد. در دو نوع پرتراکم یا کم تراکم (بدن  نما) تولید شده است که خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری نیز دارد. معمولاً این نوع پارچه پولک دار رنگ بندی شاد و متنوعی دارد. از انواع این پارچه می توان به پولک دار سکه ای شیشه ای، پولک دار سکه ای آویز و پولک دار سکه ای طرح  دار اشاره نمود.
 • پولک دار شمشیری: این پارچه های پولک دار، برجستگی های آویزمانندی چون: اشک، شمشیر و … دارند. برتل از طرح های جدید پارچه های پولک دار است که از محبوبیت زیادی میان طراحان لباس برخوردار است. این پارچه ها معمولاً نیاز به آستر ندارند، حالت لَختی آن ها در حد متوسط است و کمی به عرض کش می آیند (مقدار کمی آهار دارند). برتل اشکی، برتل شمشیری و برتل اشکی رینبو از انواع این پارچه ی پولک دار محسوب می شوند.
 • پولک دار طرح دار (گل دار): این پارچه در طرح های متنوع و زیبایی براساس تِرند سال و فشن شوها تولید می شود. در این پارچه پولک ها به شکل گل دوخته می شود، و به آن «پولکی گل دار» نیز گفته می شود. ممکن است زمینه پارچه، تور یا آستر ساده یا ترکیبی از دانتل و مروارید و… باشد که در این صورت پارچه را براساس جنس زمینه (مثلاً دانتل پولک دوزی) نام گذاری کرده اند. طرح ها و رنگ های پولک دار طرح دار (گل دار) بسیار متنوع و گسترده است. از انواع این پولک دار می توان به پولکی گل سرخ، پولکی ظهیر مراد، پولکی طرح دار هفت رنگ، پولکی داماس و پولکی ژاپنی اشاره نمود.

انواع پارچه پولک دار از لحاظ رنگ

 • پولکی ساده:  در این  پارچه ها  از رنگ های اصلی بدون اینکه در هم ترکیب شوند و طرح خاصی ایجاد کنند، استفاده می شود. تراکم پولک ها در این پارچه بالاست به همین جهت وزن پارچه نسبت به سایر پارچه های پولکی سنگین تر است. ممکن است پارچه پولک دار ساده، براق یا مات باشد و یا در آن از چند رنگ مجزا استفاده شده باشد.
 • پولکی دو رنگ یا چند رنگ: تولید کننده براساس طرح و نقشی که با پولک روی پارچه کار می شود تعداد رنگ های مختلفی با هم کار شده اند اما این رنگ ها در یکدیگر ادغام نشده اند.
 • پولکی شیشه ای: در این نوع پارچه، پولک ها حالت شیشه ای و شفاف (یا نیمه شفاف) دارند. در پولکی شیشه ای، پولک ها یا بی رنگ یا کم رنگ هستند و طبق رنگ زمینه پارچه، رنگشان تغییر می یابد.
 • پولکی طیفی: در این پارچه، رنگ های بسیاری (مشابه طیف رنگین کمان) با هم ترکیب شده اند؛ اما برخلاف پولکی مولتی کالر، در این پارچه رنگ ها در هم ادغام شده اند.

عموماً پارچه های پولک دار، به ویژه پارچه ی لباس های مجلسی و پر کار، روی تور و مخمل دوخته می شوند و دلیل آن هم جلوه و زیبایی خیره کننده ای است که این نوع پارچه ها دارند.

این پارچه ها عموماً نیاز به آستر یا زیره ندارند، اما در برخی از آن ها مانند "پولک دار توری" به خاطر بدن نما بودن زمینه و استفاده از طرح های کم تراکم، به آستر نیاز دارند.

نحوه ی نگهداری، شستشو و اتو زدن پارچه پولک دار

اتو کشی و شستشوی پارچه های پولک دار شیوه ی خاصی دارد، به طوری که هر کسی نمی تواند این کار را انجام دهد.  

بهترین روش برای اتوکشی و شستشوی پارچه های پولک دار، مراجعه به خشکشویی است.با این حال اگر تمایل داشتید در خانه اتوکشی انجام دهید به این نکته توجه کنید که از قرار دادن مستقیم اتو بر روی پارچه های پولک دار جداً خودداری نمایید. در غیر اینصورت شاهد تغییر رنگ، مات شدن و حتی جدا شدن رنگ از روی پولک خواهید بود.بنابراین باید با قرار دادن یک لایه پارچه ی پنبه ای روی پولک ها و دمای کم اتو، این کار را انجام دهید.


خرید پارچه پولکی یا پولک دار