آشنایی با پارچه چرم

پارچه چرم چیست؟

یکی از پارچه هایی که استفاده از آن برای دوخت انواع لباس و حتی وسایل تزئینی متداول می باشد، پارچه های چرمی است که به احتمال زیاد تجربه استفاده از آن را داشته اید. جنس چرم علاوه بر صنعت مد، پوشاک و نساجی، در سایر صنایع نیز کاربرد بسیاری دارد.

اگر می خواهید ظاهری شیک و طبیعی تری داشته باشید بهتر است از ترکیب چرم با سایر پارچه های پشمی و نخی استفاده کنید. لباس هایی مانند کت با تکه هایی از چرم یا مبلمانی که از ترکیب چندین نوع پارچه تشکیل شده است، جلوه ای زیبا و طبیعی دارند. 

پارچه های چرم به دو دسته ی «چرم طبیعی» و «چرم مصنوعی» تقسیم می شوند و هر دو برای دوخت با دست و چرخ خیاطی مناسب می باشند.

پارچه چرم طبیعی 

در بافت این نوع پارچه از چرم طبیعی حاصل از دباغی پوست حیوانات مختلف مانند گاو، گوسفند، کروکودیل، مار و... استفاده می شود. این چرم به دو صورت ساده و طرحدار تولید می شود. از مزیت های چرم طبیعی می توان به دوام بسیار بالای چرم طبیعی نسبت به نوع مصنوعی اشاره کرد.

پارچه چرم مصنوعی

استفاده از چرم مصنوعی برای اولین بار در کشور آلمان و در قرن نوزدهم انجام پذیرفت. در بافت و تولید این پارچه از چرم مصنوعی استفاده شده است. بافت چرم های مصنوعی از جنس پلاستیک بوده و برای اینکه حالت و جنسی مانند چرم طبیعی داشته باشد بافت آن از یک لایه روکش و یک لایه اسفنج تشکیل شده است. 

به خاطر هزینه ی بالای استفاده از چرم طبیعی، در بافت عموم پارچه ها از چرم مصنوعی استفاده می شود. چرم مصنوعی باکیفیت، بافت خال خالی دارد و سطح آن کاملا صیقلی و صاف نیست. چرم های مصنوعی از نوع بسیار براق تا بسیار مات و چیزی ما بین این دو تولید می شوند. در برخی موارد چرم های مصنوعی به گونه ای تولید شده اند که تشخیص آن از چرم طبیعی دشوار می شود.

نکته: با انتخاب چرم مصنوعی به جای چرم طبیعی، به صورت غیرمستقیم از کشته شدن حیوانات جلوگیری نموده و از ادامه ی نسل و حیات آن ها حمایت می کنیم. 

مزایا و ویژگی های چرم مصنوعی

  • چرم مصنوعی منفذ دار نیست.
  • طول عمر کمی نسبت به چرم طبیعی دارد. 
  • چرم مصنوعی ارزان تر و نگهداری از آن راحت تر است.
  • در رنگ، ضخامت و طرح های متنوعی تولید شده است.

نکات مهم برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

  • برای تشخیص هنگام خرید چرم مصنوعی و خرید چرم طبیعی اولین مورد تفاوت در قیمت چرم طبیعی و قیمت چرم مصنوعی می باشد. 
  • بوی خاص چرم طبیعی یکی از شاخصه های اصلی در تشخیص بین دو چرم طبیعی و مصنوعی از یکدیگر است. چرم مصنوعی معمولاً بویی شبیه به پلاسیک می دهد.
  • چرم طبیعی نرم و دارای انعطاف است در حالی که چرم مصنوعی پلاستیکی و خشک تر است و شما با لمس کردن پارچه می توانید طبیعی یا مصنوعی بودن چرم را تشخیص دهید.
  • همچنین ضخامت و سطح چرم طبیعی یکدست نبوده اما چرم مصنوعی چون با دستگاه ساخته می شود سطح آن از ضخامت کاملا همگون و یکسانی برخوردار می باشد. 
  • پوشش پشت چرم را که نگاه کنید متوجه مصنوعی بودن آن میشوید زیرا پشت چرم های مصنوعی نخ های رشته ای و توری دارد در حالیکه پشت چرم های طبیعی پرزی است.
  • چرم طبیعی در برابر حرارت نیمسوز شده و بوی آن شبیه موی سوخته است اما چرم مصنوعی در برابر حرارت می سوزد و بوی پلاسیک سوخته می دهد.

موارد استفاده از پارچه های چرم

از پارچه های چرمی می توان برای دوخت های مختلف استفاده کرد. استفاده از پارچه های شبه چرمی و شبیه سازی شده در دوخت مانتو پاییزه، پالتو، بارانی، دستکش، کاپشن، دامن کوتاه یا بلند، شلوار، خرجکاری و… متداول است. برای مثال پارچه های رویه ی چرمی مصنوعی با زمینه ی هاید، یکی از انواع پارچه های چرمی مصنوعی و شبه چرم است. همچنین برای تولید کیف، کفش، کمربند، مبل، روکش و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ی نگهداری، شستشو و اتوکشی

از شستشو و اتو زدن پارچه های چرمی تا حد ممکن خودداری کنید. امّا در صورت نیاز به تمیزکاری، می توان از پارچه ی مرطوب و یا برس برای پاک کردن و زدودن گرد و غبار از روی آن ها استفاده کرد.

همچنین می توان از اسپری های مخصوص و براق کننده برای حفظ بافت و زیبایی آن ها استفاده نمود.

برای از بین بردن چروک پارچه های چرمی، باید حتما یک پارچه ی نسبتاً نازک را روی پارچه انداخت و سپس آن را با حرارت کم اتو زد. برای اینکه به چرم آسیب وارد نشود بهتر است عمل اتوکشی را به خشکشویی ها سپرد. 


خرید پارچه چرمی