خرید پارچه آنغوره


هیچ محصولی وجود ندارد!

صفحه اصلی

آشنایی با پارچه آنغوره (Angora)

موهر  (Mohair) یا آنغوره یکی از انواع پارچه های زمستانی است که با الیاف طبیعی از موی بز و پشم خرگوشی با همین نام یعنی (آنقوره/ آنگورا) تولید می شود. پرورش این حیوانات فقط در مناطق خاصی از جهان یعنی استان آنکارای ترکیه و آفریقای جنوبی رایج است و به خاطر کمیاب بودن و قیمت بالای موهر خالص، معمولاً تارهای تولید شده از آن، با سایر الیاف مانند: پشم گوسفند، کنف، کتان، موی بزهای معمولی و الیاف مصنوعی ترکیب شده و انواع پارچه های موهر تولید می شود. پارچه آنقوره در میان پوشاک زنانه، مردانه و بچه‌گانه جزء محبوب‌ترین پارچه‌های زمستانی می‌باشد. از پارچه های موهر اغلب برای دوخت لباس هایی مانند: پالتو، مانتو، ژاکت، شومیز، تونیک، کت زنانه، شال، روسری  و... استفاده می شود.

ویژگی های پارچه آنغوره

 • کشدار
 • رنگ ثابت
 • نرم و لطیف
 • چروک پذیری کم
 • بادوام و انعطاف پذیر
 • گرم و عایق در برابر سرما
 • ضخامت متوسط تا ضخیم
 • مناسب برای پوست های حساس

انوع الیاف آنغوره

الیاف آنغوره در دو نوع ضخیم و نازک تولید می شود. کیفیت الیاف آنغوره به رژیم غذایی و سن حیوان (بز و خرگوش آنگورا) بستگی دارد. تبعاً هر چه سن حیوان کمتر و رژیم غذایی آن بهتر باشد، الیاف تولید شده از پشم آن ظریف‌ تر و نرم ‌تر خواهد بود. 

الیاف نازک که نرم تر و لطیف تر از نوع ضخیم می باشد مختص بافت پارچه است. در حالیکه از الیاف ضخیم ¬‌‎تر برای بافت فرش، لوازم دکوراسیون و پارچه‌ی دوخت لباس‌های ضخیم مانند پالتو استفاده می‌شود. 

کاربرد الیاف آنغوره یا موهر

الیاف آنغوره براساس ضخامت و کیفتی که دارد، کاربردهای متنوعی دارد:

 1. تولید پارچه‌های پاییزه و زمستانه برای دوخت انواع لباس: مانتو، پالتو، بلوز، شومیز، تونیک، دامن، شلوار، شال و روسری و...
 2. از الیاف آنغوره برای تولید لباس‌های بافتنی و قلاب بافی های لوکس استفاده می‌شود.
 3. الیاف آنغوره همچنین در تولید پارچه‌های خز مصنوعی کاربرد دارد. لازم به ذکر است که پارچه ی خز مصنوعی تولید شده از الیاف آنغوره بهترین نوع خز مصنوعی می باشد زیرا الیاف آن طبیعی بوده و تنها تفاوت آن با خز طبیعی در این است که این پارچه با دستگاه در کارخانه بافته شده است.
 4. از الیاف آنغوره به دلیل استحکام منحصر آن، برای تولید انواع پارچه های‌ مبلی و کالای خواب استفاده می‌شود. 

نگهداری، شستشو و اتوکشی

شستشو:

تمامی وسایل و لباس‌هایی که از پارچه آنقوره تهیه می‌شود، باید به وسیله ی دستی شست. دقت داشته باشید که از کشیدن و چلاندن پارچه آنقوره هنگامی که نم‌دار است جدا خودداری نماید زیرا باعث کشیده شدن بافت پارچه می شود.

خشک کردن:

بهترین روش برای خشک نمودن پارچه های آنقوره، آویزان کردن آن ها به صورت افقی در هوای آزاد می باشد. 

اتوکشی:

برای اتوکشی حتما دمای اتو را بر روی درجه ی "پارچه پشمی" بگذارید. از بخار اتو هنگام اتوکشی پارچه آنغوره استفاده نکنید، زیرا بخار باعث از بین رفتن کیفیت اولیه‌ی الیاف پارچه می‌شود.

قیمت و روش خرید پارچه آنغوره

پارچه هایی که از الیاف پشم آنغوره (یعنی از الیاف موی بز و خرگوش آنگورا) بافته شده است معمولا بسیار گران و ارزشمند است. اما پارچه های آنغوره ای که عمدتا در بازار موجود است از ترکیب الیاف پشم آنغوره با سایر الیاف ها بافته شده و به همین خاطر قیمت مناسب تری دارند.