دانتلپارچه دانتل چیست؟ 

دانتل (Dentelle)، پارچه ای است ظریف از ابریشم یا الیاف مصنوعی که طرح های آن به صورت مشبک با دستگاه یا دست بر روی زمینه ای توری دوخته می شود. گاهی در بافت این پارچه از نخ کتان، ابریشم، طلا یا نقره نیز استفاده می شود. زمینه ی تور ساده و اشکال برجسته مهم ترین خصوصیت این پارچه است.

خاستگاه تولید و عرضه ی این پارچه کشور بلژیک است اما اکثر پارچه های دانتل در کشورهای چین و هند تولید می شود. امروزه پارچه ی دانتل دستخوش تغییرات طراحان پارچه، مد، لباس و صنعت نساجی شده است و با طرح های مختلفی در بازار عرضه می شود. علاوه بر تولید صنعتی و بافت با دستگاه توری دوزی، روش های مختلف دستی مانند: سوزن دوزی، قالب دوزی، دارحلقه و نواردوزی برای تولید دانتل به کار گرفته می شود.

مزایا و ویژگی های دانتل

  • دوام بالا
  • نیازمند به آستر
  • طرح ها و رنگ های زیبا و متنوع 
  • مناسب برای استفاده ی تمامی سنین 
  • مناسب برای دوخت  لباس های شیک و مجلسی
  • انواع پارچه دانتل

دانتل در سه نوع ساده، گل برجسته و کار شده به بازار عرضه شده است.

دانتل ساده: پارچه ای توری با گل های ساده است. دانتل ساده کشسان بوده و در رنگ های مختلفی تولید می شود.

گل برجسته: همانطور که از اسمش پیداست، گل ها در این نوع پارچه به صورت برجسته بافته شده است. این دانتل در رنگ های متنوعی تولید می شود. دانتل قیطان دوزی و دانتل مخملی از این نوع پارچه محسوب می شوند.

کار شده: نوع کارشده پارچه دانتل همراه با سنگ، مروارید، ملیله و… تزئین می شود تا بر جلوه و زیبایی پارچه افزوده شود.

کاربرد پارچه دانتل

از دانتل بیشتر برای دوخت لباس های مجلسی و عروسی استفاده می شود. به دلیل داشتن طرح های زیبا و کار شده، استفاده از این پارچه برای موارد غیر رسمی و غیر مجلسی توصیه نمی شود. زیرا جنس و قیمت آن برای دوخت لباس های غیرمجلسی مناسب نمی باشد. در چند سال اخیر استفاده از پارچه های دانتل، در دوخت لباس های عروس متداول شده است.

تفاوت دانتل با گیپور

تفاوت دانتل و گیپور در طراحی و زمینه های آن ها است. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم تولید شده در صورتی که دانتل از تارهای ابریشم است که معمولاً روی زمینه ی تور بافته می شود. دانتل قیمت بسیار بالایی دارد و به دلیل زیبایی و ظرافتش برای لباس عروس بسیار پرکاربرد است.

نحوه ی نگهداری، شستشو و اتوکشی

به جهت دوام نسبتاً بالای پارچه های دانتل، در شستشو و اتوکشی این پارچه ها، با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد. با این حال رعایت کردن موارد زیر توصیه می شود:

  • به صورت کلی برای شستشوی لباس هایی که در دوخت آن از دانتل استفاده شده است، باید پارچه را در آب گرم خیس نمایید. البته پارچه ی دانتل طرح دار برخلاف دیگر انواع دانتل باید در آب سرد شسته شود.
  • لباس های دانتل دارای بافت های حساس و ظریفی هستند به همین خاطر بهترین روش جهت خشک کردن لباس های دانتل قرار دادن آن ها در هوای آزاد است. همچنین جهت جلوگیری از رنگ پریدگی پارچه باید قبل از آویزان کردن لباس آن را پشت و رو کنید.
  • لباس دانتل را در محیط سایه دار و خنک خشک کنید. چنانچه لباس شما سبک است، آن را آویزان کرده و در صورت سنگین بودن می توانید آن را در سطح صافی پهن کنید. استفاده از سطوح صاف جهت پهن کردن لباس به علت جلوگیری از تغییر شکل آن است.
  • برای اتو کردن لباس، از تمیز بودن کف اتو اطمینان حاصل کنید. یک پارچه نازک سفید را قبل از اتو کردن بر روی لباس خود قرار دهید تا از بروز لکه ی احتمالی جلوگیری شود. درجه اتو را در کمترین مقدار تنظیم کرده و به آرامی درجه را زیاد کنید.

قیمت و روش خرید پارچه دانتل

جهت مشاهده و خرید پارچه دانتل با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت به بالای همین صفحه مراجعه نمایید.