خرید پارچه تافته
آشنایی با پارچه تافته

تافته (Taffeta)، پارچه ای سبک و لطیف است که بافت ساده ای دارد و از حالت ایستایی مناسبی روی اندام برخوردار می باشد. به همین دلیل بیشتر برای تولید لباس های لوکس زنانه مورد استفاده قرار می گیرد. 

ریشه ی واژه ی «تافته»، کاملا ایرانی و به معنی «بافته شده» است. این اسم در حقیقت به روش تولید این پارچه اشاره دارد، یعنی این پارچه با تابیدن چندین رشته نخ روی همدیگر بافته می شود. شیوه ی بافت و درهم‌تنیده شدن تاروپودهای نخ‌ها برای تولید پارچه تافته پیرو یک تکنیک بافت ساده است. به این صورت که تار و پودهای نخ از روی هم دیگر عبور داده می‌شوند و با ‌هم ‌پیوستگی این تار و پودها، بافتی مستحکم ایجاد می‌شود.

جالب است بدانید که پارچه ی تافته برای اولین بار در خاورمیانه تولید شد. از آن جایی که ایران از گذشته های دور تولید کننده ی ابریشم بود، تولید تافته هم در آن بسیار رواج داشت. بعد از انقلاب صنعتی و رواج تولید پارچه با استفاده از الیاف های مصنوعی، تولیدکنندگان به تولید این پارچه در طیف وسیعی پرداختند. کشورهای آسیایی دیگری همچون: چین، هند و پاکستان به تولید این پارچه روی آوردند که امروزه نیز پارچه های باکیفیتی تولید می کنند.

در اروپا نیز کارخانه های نساجی در تولید پارچه های تافته از قافله عقب نمانده اند. این کارخانه ها در کشور ایتالیا و فرانسه بیش از دیگر کشورها به چشم می خورند که محصول نهایی آنها نیز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

ویژگی پارچه تافته

چیزی که پارچه تافته را خاص و منحصر نموده، تناقض زیبا در ساختار و ظاهر آن است. این نوع پارچه ساختاری منحصر به ‌فرد دارد، با اینکه بافت و ساختار بسیار محکم و مقاومی دارد؛ ظاهرش بسیار ظریف، نرم، براق و زیبا است. درنتیجه می‌توان تافته را به‌عنوان پارچه‌ای با مشخصات منحصر در نظر گرفت.

ویژگی های پارچه تافته

سبک

بادوام

درخشان

نرم و لطیف

پرزدهی ندارد

رنگبندی متنوع

به آستر نیاز ندارد

تنفس پذیری بالا

بافت نازک و شبیه به کاغذ

دو نوع: کشدار و بدون کش

دارای حالت خشک و ایستا

انواع پارچه تافته

، پارچه های تافته با توجه به نوع الیاف و رنگرزی،انواع گوناگونی دارند:

تافته ابریشمی

تافته در اصل از ابریشم بافته می شود و بسیاری از تولید کنندگان هنوز برای تولید این پارچه از ابریشم طبیعی بهره می برند. این پارچه لطیف تر از انواع دیگر تافته ها بوده و حالت کشسانی ندارد.

تافته مصنوعی

الیاف های ریون و پلی استر از معروف ترین الیاف های مصنوعی هستند که در تولید تافته مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که پلی استر یک الیاف کاملا مصنوعی به شمار می آید، لذا فرآیند تولید آن با روش ساخت ابریشم کاملا متفاوت است و فرایند شیمایی خاصی را طی می کند.

تافته نخ رنگ شده (Yarn-dyed taffeta)

این نوع از پارچه تافته قبل از اینکه بافته شود، رنگ آمیزی شده و در نهایت به صورت پارچه ای موج دار و سفت در می آید.

تافته رنگ شده پس از بافتن (Piece-dyed taffeta)

این شکل از پارچه تافته پس از بافته شدن رنگ آمیزی می شود و نسبت به نوع نخ رنگ شده، بسیار نرم تر است.

تافته کاغذی (Paper taffeta)

این نوع از تافته از طریق الیاف ابریشمی یا پلی استری بسیار نازک بافته می شود و منسوج نهایی بسیار نازک و موج دار می باشد.

تافته ابریشمی چند رنگ (Shot silk taffeta)

برای ساخت این نوع از پارچه تافته، رشته های رنگ شده مختلفی برای تار و پود مورد استفاده قرار می گیرد که در این حالت دو رشته عمود بر هم برای بافته شدن  پارچه به کار می رود. پارچه حاصل شده ظاهری رنگین کمانی و شبیه به هولوگرامی پیدا می کند. این نوع از پارچه به نام تافته شین (chiné) یا پمپادور (Pompadour) نیز معروف است.

کاربردهای پارچه تافته

چند نمونه از کاربردهای مهم پارچه تافته

دوخت لباس های فاخر و مخصوص

ویژگی های منحصر به فرد و البته زیبایی خاص تافته، باعث شده تا از این پارچه بیشتر برای دوخت انواع لباس های شب، لباس عروس، پیراهن جشن، لباس نمایش های صحنه ای و... استفاده شود. 

ساخت کالاهای مصرفی

جنس و حالت پارچه تافته به گونه ای است که از آن برای تولید کالاهایی مانند چتر، کیف دستی، چتر نجات و... استفاده می شود.

آستر:

گاهی اوقات از پارچه تافته به عنوان آستری پالتوهای زمستانی نیز استفاده می شود.

قیمت پارچه تافته

قیمت پارچه تافته بستگی به مواد به کار رفته در آن دارد. برای مثال، ابریشم بسیار گرانتر از پلی استر است، که دلیل آن هم مرغوبیت و گران بودن الیاف ابریشمی نسبت به تمامی الیاف هاست. پارچه تافته تهیه شده از انواع مختلفی از الیاف مصنوعی، دارای قیمت های مشابهی هستند. اگرچه، انواع پلی استری ممکن است قیمت پایین تری نسبت به ریون داشته باشد.

مراقبت، شستشو و اتوکشی پارچه تافته

نحوه شستشوی پارچه تافته

از آنجایی که پارچه تافته به خصوص نوع ابریشمی آن بسیار حساس و ظریف می باشد بنابراین در نحوه ی شستشوی این پارچه باید به نکات زیر توجه فرمایید:

تافته ابریشم همیشه باید به صورت خشک (روش‌های خشکشویی) شسته شود.

تافته بافته شده از الیاف مصنوعی را می‌توان در خانه با استفاده از آب سرد و شوینده های ملایم شست. (استفاده از آب گرم می‌تواند باعث ریزش رنگ‌پارچه شود)

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به پارچه و خراب شدن فرم آن، به هیچ وجه لباس را نپیچانید.

برای خشک کردن، لباس را در مکان خشک و به دور از تابش مستقیم آفتاب آویزان کنید.

در صورت نیاز به اتو، از حرارت کم یا اتو بخار استفاده نمایید.

قیمت و روش خرید پارچه تافته

جهت مشاهده و خرید پارچه های تافته با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت به بالای همین صفحه مراجعه نمایید.